Televize

Programy

Technické řešení a ceny

Systém televizního vysílání lze v současné době řešit několika způsoby. Řešení lze rozdělit na dvě části - anténní systém se zesilovačem a distribuční systém televizních a rozhlasových signálů k jednotlivým uživatelům.

Anténní systém

V případě anténního systému musíme vyřešit, zda budeme základní české programy přijímat z pozemních vysílačů, nebo digitálně z družic. Levnější je realizace příjmu z pozemních stanic. Problémem je umístění zesilovačů, které musejí být umístěny co nejblíže k anténnímu systému, což ve většině případů našich domů bude znamenat umístění na chodbě objektu. V některých objektech je problém řešitelný umístěním souprav do komor nebo do výtahových komor, pokud jsou umístěny na střeše.

Distribuční systém

Distribuční systém lze realizovat dvěma způsoby. První je pomocí koaxiálních kabelů, nebo v objektech, v nichž je realizován CIS pomocí již položeného kabelu a TV HUBu. Výhodou přenosu přes CIS je to, že v domech, kde je CIS realizován, není nutné znova budovat další rozvod. Nevýhodou je horní frekvenční omezení pro současný způsob vysílání.

Ceny

Anténní systém a zesilovací souprava pro 4 české programy a VKV pásmo při příjmu z pozemních stanic 50 000 - 60 000 Kč.
Rozvod koaxiálních kabelů s bytovou zásuvkou 800 - 1 300 Kč/byt dle skutečného řešení.
Anténní souprava a zesilovací souprava pro analogový příjem satelitních programů ( dnes se již nedoporučuje toto řešení ) - základní souprava pro jeden kanál 30 000 Kč, pro každý další kanál 8 500 Kč.
Anténní souprava a zesilovací souprava pro digitální příjem satelitních programů pro jeden kanál je od 45 000 do 75 000 Kč dle přijímaného programu.
TV HUB - zařízení umožňující přenos vysílání přes rozvod CIS cca 1 300 Kč/byt
© 2004, Lukáš Koranda